Social icons

About

Hi, I´m Dara (41), Czech photographer and I currently live with my family in Prague. In 2000, I moved to Cologne in Germany and started to study languages at university. But soon I realized that was not the way I wanted to go... In 2004, I was lucky and came to Manfred Daams ‘s (a great German photographer) photostudio and started to learn from him. In the same time, I worked as well as an assistant and second shooter with many international photographers in fashion and advertisement photography. In 2006, I photographed my first wedding in Cologne. In 2008, after 8 years abroad, I moved back to Prague and worked almost 5 years in BRAVO magazine. Then I specialized in wedding and portrait photography. I love to capture the emotions of people and create the beauty.
Besides photography I love travelling, yoga, books, summer, sport and my family. In July 2014, I gave birth to my son, Tobias and in December 2016 Matias was born.
If you have any questions or want to book a photosession with me, don´t hesitate to contact me! Looking forward to hearing from you. 
Love, Dara


AUTORSKÁ PRÁVA
Všechny fotografie jsou předmětem autorského práva a majetkem fotografa a nesmí být použity pro jakýkoli komerční účel, propagaci či prodej třetí straně bez písemného souhlasu autora. Fotografované osoby mohou používat fotografie pro svou nekomerční osobní prezentaci.
SOUHLAS S POSKYTNUTÍM FOTOGRAFIÍ
Fotograf si vyhrazuje právo ke zveřejnění fotografií do svého portfolia na sociálních sítích nebo na svých webových stránkách. Tyto údaje budou fotografkou Darou Rakovčík zpracovány po dobu 10 let. Pokud si klient nepřeje, aby jeho fotografie byly uveřejněny, je nutné o tom fotografa předem informovat (nejpozději při podepsání smlouvy/domluvením termínu). Pokud tak neučiníte, bere se to jako Váš souhlas.
Osobní údaje které mi budou postkytnuty, jako je jméno, email a telefonní číslo, pro plnění smluvního vztahu, budu zpracovávat po následujících 10 let ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.


PHOTOGRAPHS & COPYRIGHT

The Client explicitly declares they understand the fact that all photographs made by the Photographer are subject to copyright and therefore property of the Photographer. The photographs cannot be used without a prior written consent of the Photographer for any commercial purposes, promotions or sales to third parties.The Client understands the Photographer may use some of the photographs from the event for their promotional purposes such as website, blog, social media. This data shall be processed by Dara Rakovčík, photographer, for the period of 10 years. If the client does not want their photos to be published, it is necessary to inform the photographer in advance (no later than on the day of signing the contract/ booking a date). If the client does not do so, it is understood the client gives their consent. Personal data that shall be provided, like name, e-mail and phone number, to the photographer for the fulfillment of the contract shall be processed by the photographer for the period of the following 10 years in compliance with Act No. 101/2000 Coll., on the Protection Personal Data.
© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.