Social icons

Destination wedding at the Heritage Le Telfair hotel in Mauritius | Svatba na Mauriciu v hotelu Heritage Le Telfair - Helena & Peter


My 2018 wedding season couldn’t have started better than with the small intimate wedding of Helena and Peter and their two children in Mauritius. The wedding took place at the gorgeous Heritage Le Telfair hotel in the southern part of the island, in Bel Ombre.

The videographer Veronika Horejšová, who shot the wedding with me, and I were like in a fairytale. Not only thanks to the beautiful environment but also thanks to the nice and professional hotel staff for whom nothing was a problem and who took maximum care of us.
From early morning, the weather changed almost every 10 minutes. It was cloudy, then sunny, then we had heavy rain and the sun came up again… cloudy… this weather is quite usual in January in Mauritius.
But the most important thing was that the weather turned fair for the ceremony and it was really nice. The ceremony took place on the hotel beach, right on the coast of the Indian Ocean which has an amazing turquoise color when the sun shines onto it. The ceremony was truly touching. Intimate weddings are charming and Helena and Peter were enjoying every second of it.
There was the toast as well as the cake-cutting. Then there was the photoshoot on the beach and in the hotel gardens, till sunset. After the photoshoot, Helena and Peter invited us for a drink and to a luxurious dinner.
When I look back at the photos and while writing this text, it all seems like a dream and I am very grateful for my job, the trust of my clients to take me with them to such amazing places, and that I can be part of such beautiful moments of people’s lives! Thank you ♥

Wedding agency: Blue Marlin Video: Horejšovi Location: Heritage Le Telfair

Moje svatební sezóna 2018 nemohla začít lépe, než malou intimní svatbou Heleny a Petra a jejich dvou dětí na Mauriciu. Svatba probíhala v nádherném hotelu Heritage Le Telfair na jihu ostrova v oblasti Bel Ombre.
S kameramankou Veronikou Horejšovou, která se mnou svatbu točila jsme si připadaly jako v pohádce. Nejenom díky nádhernému prostředí, ale i moc milému a profesionálnímu personálu hotelu, pro které nic nebylo problém a kteří se o nás maximálně starali.
Od rána se počasí měnilo skoro každých 10 minut. Chvíli zataženo, chvíli sluníčko, chvíli prudký déšť a zase sluníčko…zataženo….v lednu je takové počasí na Mauriciu běžné.
Ale nejdůležitější bylo, že na obřad se počasí umoudřilo a bylo opravdu příjemně. Ten se odehrával na pláži hotelu, přímo na břehu indického oceánu, který když svítí sluníčko, tak má neskutečně krásnou tyrkysovou barvu. Obřad byl opravdu dojemný. Intimní svatby mají svoje velké kouzlo a Helča s Petrem si užívali každou vteřinu.
Nechyběl přípitek, ani nakrojení dortu. Pak už nás čekalo společné focení na pláži a v hotelové zahradě, až do západu slunce. Po focení nás Helča s Petrem pozvali na výborný drink a luxusní večeři.
Když si zpětně prohlížím fotky a píši tenhle text, přijde mě to celé jako sen a jsem neskutečně vděčná za svoji práci, za důveru svých klientů, že mne sebou berou na tak nádherná místa a že mohu být součástí tak krásných okamžiků v životě dvou lidí! Děkuji ♥


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.