Social icons

Wedding at Chateau Dobříš and Farma Michael | Svatba na zámku Dobříš a na Farmě Michael - Lucie & David


Lucka and David live in New York, however, for their big day, they chose beautiful places in Prague and surroundings. The getting ready of the bride and the groom took place in the Alchymist hotel in Malá Strana. Then we all drove to Chateau Dobříš where the ceremony was held in the Hall of Mirrors.
We took the couple photographs in the Chateau gardens and then we moved to Farma Michael, where all the wedding guests, the toast and delicious food had already been waiting for us. The girls from White Prague Agency took care of all the planning and organization, and I also have to mention the sweet bar full of cheesecakes which disappeared instantly, and the cake all made by Stáňa from Punk Rock Cakes.

Wedding Agency: White Prague Agency Video: AFILM MUA: Lenka Šourková Sweet Bar&Cake: PunkRockCakes

Lucka a David žijí v New Yorku, pro svůj velký den si ale vybrali nádherná místa v Praze a okolí. Přípravy ženicha a nevěsty probíhaly v luxusním hotelu Alchymist na Malé Straně. Poté jsme všichni odjeli na zámek Dobříš, kde se v zrcadlovém sále konal obřad. V zámeckých zahradách jsme nafotili párové fotky a pak se přesunuli na Farmu Michael, kde už na nás čekali hosté, přípitek, výborné jídlo a zábava. Koordinaci a plánování svatby převzaly holky z White Prague agency a musím zmínit i luxusní sladký koutek a dort, plný cheesecakeů, po kterých se jen zaprášilo a které vykouzlila Stáňa z Punk Rock Cakes.


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.