Social icons

Destination luxury wedding in Sardinia | Luxusní svatba na Sardínii - Birgit & Bram


Birgit and Bram’s wedding was like a dream come true for me. I had always wanted to visit Sardinia. I am glad that thanks to my job I can combine two of my greatest passions: traveling and photography. Birgit is from Germany and Bram is from Holland and at the moment, they are situated in Hong Kong. To make it fair for both families, they decided to get married on neutral ground. They both love Sardinia, so the destination was clear quite quickly.
The preps of the bride and the groom took place in L’EA Bianca Luxury Resort on the Costa Smeralda. The sea view from the hotel is truly breathtaking. For the ceremony, we drove to the nearby town of San Pantaleo, which I believe must be charming for everyone. There we also took some photographs of the newlyweds after the ceremony. Then we returned to the hotel for a beach party. The ladies and gentlemen took off their shoes, put on their flip-flops or just stayed barefoot and enjoyed the relaxed atmosphere, breeze, salty air, sea, and beach. And I hope that I will have the opportunity to come back to this beautiful island again.

Wedding Agency: Elisa Mocci Events (Thank you for the opportunity) Video: Frame25Studio Make-up: Valeria Boncoraglio Hair: Pamela Pisanu

Svatbou Birgit a Brama se me splnil jeden velký sen. Podívat se na Sardínii. Jsem šťastná, že díky své práci mohu spojit dvě moje lásky: cestování a fotografování. Brigit je z Německa a Bram z Holandska a momentálně žijí v Hong Kongu. Aby to bylo spravedlivé pro obě rodiny, rozhodli se, že se vezmou na neutrální půdě. Oba mají Sardínii rádi a tak měli rychle o místě konání jasno. Přípravy nevěsty a ženicha probíhaly v luxusním hotelu L’EA Bianca Luxury Resort na pobřeží Costa Smeralda. Výhled z něj na moře je opravdu dechberoucí. Na obřad jsme odjeli do nedalekého městečka San Pantaleo, které musí každého okouzlit. Tam jsme také vyfotili několik fotek novomanželů po obřadu a pak se už vrátili do hotelu na plážovou párty. Dámy i pánové odhodili střevíce, obuli žabky nebo zůstali na boso a užívali si uvolněnou atmosféru, lehký vítr, slaný vzduch, moře a pláž. A já doufám, že se na tento nádherný ostrov ještě někdy vrátím.


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.