Social icons

Wedding in Prague at Clementinum and Palffy Palace - Fiona & Henry | Svatba v Praze v Klementinu a v Palffy Paláci


Fiona is from England and Henry from Germany and they decided to get married in Prague. When I go through their photos, I can’t say I am not really surprised because Prague is truly one of the most beautiful and romantic cities in the world.
And I’m not saying it just because I live here. :) The bride and groom’ getting ready were under way at a very interesting design hotel - Boutique Hotel Klárov which offers magnificent views of the Prague Castle. For their ceremony, Fiona and Henry chose Clementinum. Then there was a ride through the city center in a historical tram. Fiona, Henry and I got off at Náplavka, where a beautiful historical car was waiting for us to take us from one place to another to take the best pictures. During the photoshoot, it was even raining but it did not affect Fiona or Henry’s mood at all. After the photoshoot, we drove to Palffy Palace where the wedding party took place. All the night was easy and relaxed and we all laughed a lot. I would like to thank not only Fiona and Henry, their parents but also their guests that they all made me feel as if we had known each other for years. And a big thanks goes to the girls from White Prague Agency for a perfect cooperation!

Wedding planning & Coordination: White Prague Make-up & Hair: Jitka Novotná Historical car: Oldtimer Sebek Location: Boutique Hotel Klárov, Clementinum, Palffy Palace

Fiona je z Anglie a Henry z Německa a rozhodli se vzít v Praze. Když si znovu prohlížím jejich svatební fotografie, tak se tomu ani nedivím, protože Praha je opravdu jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst na světě. A neříkám to proto, že tady momentálně bydlím :) Přípravy nevěsty a ženicha probíhaly v zajímavém designovém hotelu Boutique Hotel Klárov, ze kterého je nádherný výhled na Pražský Hrad. Pro svůj obřad si Fiona s Henrym vybrali Klementinum. Poté byla připravena projížďka centrem města historickou tramvají. My jsme s Fionou a Henrym vystoupili na Náplavce, kde na nás čekal nádherný historický vůz, který nás vozil z jednoho místa focení na druhé. Během focení nám i pršelo, ale na náladě Fiony a Henryho se to vůbec nepodepsalo. Po focení jsme odjeli kdo Palffy paláce, kde probíhala hostina a párty. Celý večer byl naprosto uvolněný a hodně jsme se všichni nasmáli. Moc děkuji nejen Fioně a Henrymu, jejich rodičům, ale i hostům, že jsem se celý den cítila, jako bychom se znali už dlouho. A také velký dík holkám ze svatební agentury White Prague Agency za perfektní spolupráci!


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.