Social icons

Horse Wedding at Všetice Hotel | Koňská svatba na statku Všetice - Nikol & Marek


Nikol and Marek love horses and they even own one. Therefore, the obvious choice for their wedding day was farm Všetice, where their horse could be with them and get perfect care. Also, Marek could take a ride and relax before the ceremony. Farm Všetice is perfect if you want to have your wedding day in one place.
During the getting ready, you’ll feel great in the beautiful rooms, the ceremony will take place in a large meadow by the ponds and the party can be in the newly reconstructed barn. Nikol and Marek’s wedding was one of the most elaborate ones to the very last detail. The amazing wedding coordinator and professional, Lucka Holá, spent over a year preparing it so that everything was perfect. There were many guests from all over the world who created an unforgettable atmosphere and emotions. I’d like to thank all the vendors for a beautiful day, it was a great pleasure working with you! And of course, my thanks go to Nikol and Marek whom I first met at the wedding of Nikol’s cousin (here) and I really appreciate that based on that, she picked me for their wedding day.

Wedding concept & Coordination: Lucie Holá Video: Jägr Production Sweet Bar & Cake: Punk Rock Cakes Flowers: Inspirito Stationary: Trumade Make-up & Hair: Simona Bártová Wedding Dress: Wedding salon Maggie Groom's suit: Friendly Suits Band: kapela April Rings: Bisaku Wedding Priest: Mr. Makovička Location: Hotel Všetice

Nikol a Marek milují koně a dokonce jednoho vlastní. Proto byl statek Všetice jasnou volbou pro jejich svatební den, kde mohl být jejich koník s nimi a měl tam perfektní zázemí. Navíc si Marek mohl zajezdit a odreagovat se i před obřadem. Statek Všetice je perfektní, pokud chcete mít svůj svatební den na jednom místě. Při ranních přípravách se budete dobře cítit v krásných pokojích, obřad proběhne na rozlehlé louce u rybníčků a následná oslava třeba v nově zrekonstruované stodole. Svatba Nikol a Marka byla jednou z nejpropracovanějších až do posledního detajlu. Úžasná svatební koordinátorka a profík každým coulem Lucka Holá ji připravovala více než rok, aby všechno bylo naprosto perfektní. Hostů bylo opravdu hodně a sjeli se ze všech koutů světa a vykouzlili nezapomenutelnou atmosféru a emoce. Moc děkuji všem dodavatelům za nádherný den, byla to radost s Vámi pracovat! A samozřejmě Nikol a Markovi, se kterými jsem se poprvé viděla na svatbě Nikol sestřenice  a moc si vážím, že si mne na základě toho vybrala i pro svůj svatební den.


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.