Social icons

Wedding at Petrin Restaurant Terrace - Andrea and Tobbe | Petřínské terasy - svatba primabaleríny Andrejky a Tobbeho


Andrejka is the most delicate person I know but at the same time, there is a fantastic strength hidden inside. No wonder, she is one of the most successful prima ballerinas in the Czech Republic as well as abroad. She has travelled the world with her ballet but she found her love in Stockholm.
Andrejka and Tobbe got married, untraditionally, on Wednesday at the Petřínské terasy restaurant. Mr. Dobroslav Makovička, an amazing pastor, married them and we all enjoyed the amazing views from the terrace of the restaurant to Prague Castle. Many guests and dancers from all over the world came to the wedding. Everyone danced and was hearty and I felt like I was in a musical all day long. Andrejka and Tobbe, thank you very much for this beautiful experience I will never forget. I wish you all the best, wherever you are, and I am sure we will meet up again!

Make-up&Hair: Monika Cabáková Rings: Farbilia Cake&Sweet Bar: Delu Cake Flowers: Květinové studio Bubeníčková Cookies: Pekárna Na Plechu Location: Restaurant Petřínské Terasy

Andrejka je to nejněžnější stvoření jaké znám, ale zároveň se v ní skrývá neskutečná síla. Není ani divu, že je jednou z nejúspěšnějších primabalerín u nás i v zahraničí. Procestovala s baletem celý svět, ale svojí lásku našla ve Stockholmu. Andrejka a Tobbe se vzali netradičně ve středu v restauraci Petřínské terasy. Oddával je úžasný farář, pan Dobroslav Makovička a všichni jsme si mohli užívat nádherného výhledu z terasy restaurace na Pražský hrad. Na svatbu přišlo spousta hostů a tanečníků z celého světa. Všichni tančili a byli neskutečně srdeční a já měla během celého dne často pocit, jako bych se nacházela uprostřed nějakého muzikálu. Andrejko a Tobbe, moc Vám děkuji za tento krásný zážitek, na který určitě nezapomenu. Přeji Vám jen to nejlepší, ať už budete kdekoliv a věřím, že se nevidíme naposledy!


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.