Social icons

Wedding at Všetice Hotel | Svatba na statku Všetice - Lucka a Honza


Lucka and Honza are both dentists (yes, I’ve had my fair share of dentist couples this year) and they even work together. I was really looking forward to their wedding from our first meeting with Lucka, with whom we clicked right from the start, and then even more after their engagement photoshoot in the beautiful town of Mikulov (here).
It was clear this wedding was my destiny when I met Lucka and Honza again at Lake Garda, in Italy a couple of days before their wedding. For their big day, Lucka and Honza picked the Všetice Hotel. Everything happened in one place. From the morning preparations in the beautiful hotel rooms, through the ceremony in the meadow to the evening party. Lucka had really prepared this wedding carefully and everything was perfect. She even made the gifts for guests herself: homemade jams and beautifully packed wedding tarts. I am also very thankful that at this wedding I got the opportunity to work with talented colleagues! Lucka and Honza, thank you very much for everything, you are wonderful!

Coordination: Lucie Holá Video: Martin Cigánek Make-up&Hair: Lucie Průžková Flowers: Frezia Fleur Sweet bar+Cake: Cupcakes Veronika Wedding Dress: Svatební salon Delta Stationery: Aimée Weddings Hair Accessoire: Tiarra

Lucka a Honza jsou oba zubaři (ano, na zubařské páry jsem měla letos štěstí) a společně i pracují. Na jejich svatbu jsem moc těšila už od naší první schůzky s Luckou, která mě byla hned sympatická a ještě víc od našeho společného zásnubního focení v krásném Mikulově (tady). To, že je mě tahle svatba souzená bylo jasné, když jsem Lucku s Honzou znovu potkala pár dnů před jejich svatbou v Itálii u Gardského jezera. Pro svůj velký den si Lucka s Honzou zvolili statek Všetice. Vše probíhalo na jednom místě. Od ranních příprav v krásných pokojích hotelu, přes obřad na louce až po večerní oslavu. Lucka se na svatbu opravdu připravovala a vše bylo dokonalé. Dokonce sama připravila výslužku pro hosty: vlastnoručně vyrobené marmeládky pro hosty a krásně zabalené svatební koláčky. Na této svatbě jsem měla také možnost spolupracovat s talentovanými kolegy z branže, za což jsem moc ráda! Lucko a Honzo, moc děkuji za vše, jste báječní!


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.