Social icons

Pre-wedding photoshoot in Sedlec | Předsvatební focení v Sedleci u Mikulova - Bára a LuďaBára originally contacted me regarding her wedding, which was supposed to be the classical one, in Valtice, with family, friends. However, everything ended up completely different, because Bára and Luděk decided to stand out and have a wedding according to their wishes.
Instead of July, they said their “I do’s” in April in a blooming almond tree orchard in Hustopeče, just with their witnesses and live music. And in order to have their Big Day only about the two of them, not disturbed by anything, they decided to have their couple’s wedding photoshoot a week before the wedding itself. And so we met up in a small village called Sedlec, which lies between Mikulov and Valtice. And which is very close to my heart, because in my childhood I spent all my holidays there at my grandparent’s and I just love coming back. Baru and Luděk, thank you very much for your confidence and I am looking forward to seeing you again!

Bára mě původně kontaktovala kvůli focení svatby, která měla být taková ta klasická, ve Valticích s rodinou, přáteli. Všechno ale nakonec dopadlo jinak, protože Bára s Luďkem se rozhodli vybočit z davu a udělat si svatbu podle svých představ. Místo červencové velké svatby si své ano řekli v dubnu v rozkvetlém mandloňovém sadu v Hustopečích, pouze se svědky a živou hudbou. A aby celý svatební den byl opravdu jen o nich dvou, ničím nerušen, rozhodli se i svoje párové svatební focení uskutečnit už týden před svatbou. A tak jsme se sešli v malé vesničce Sedlec, která leží mezi Mikulovem a Valticemi. A která je mě hodně blízká, protože jsem tam trávila v dětství všechny prázdniny u dědečka a babičky a moc ráda se tam vracím. Baru a Lud’ku, moc Vám děkuji za důvěru a budu se těšit na viděnou!


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.