Social icons

Wedding at Villa Richter in Prague | Svatba ve Ville Richter v Praze - Iva a MartinAlready early in the morning, when I arrived at the bride’s wedding preparations, it was terribly hot. It was one of the hottest days of this summer. Iva was getting ready on the lovely premises of Villa Richter at the Prague Castle.
Skillful make-up artist Soňa Šajdáková did the bride’s hair and make-up. The ceremony took place at the Church of St John of Nepomuk. From there we slowly walked back through the Prague Castle to Villa Richter. The villa had been gorgeously and gracefully decorated with flowers and decorations by the girls from Frezia Fleur. After a delicious lunch and a bit of freshening up, Iva, Martin and I set off for a walk in the surroundings and the gardens, where their wedding photos were taken. After returning to the villa we were entertained by Štěpán Šmíd’s magic show. Then the newlyweds cut the cake and had their first dance. When leaving the wedding celebrations in the evening, it started raining happiness for Iva and Martin.

Už brzy ráno, když jsem dorazila na svatební přípravy nevěsty Ivy bylo hrozné horko. Byl to jeden z nejteplejších dnů tohoto léta. Iva se připravovala v krásných prostorách Villy Richter na Pražském hradě. O líčení a účes se postarala moc šikovná Soňa Šajdáková. Obřad se konal v kostele sv. Jana Nepomuckého. Odtamtud jsme se vraceli pěšky přes Pražský hrad zpátky do Villy Richter, kterou svými květinami a dekoracemi krásně a elegantně vyzdobily holky z Frezia Fleur. Po výborném obědě a osvěžení jsme se s Ivou a Martinem vydali na procházku po okolí a zámeckých zahradách, kde vznikly jejich společné svatební fotografie. Po návratu do vily jsme se bavili při kouzelnickém vystoupení Štěpána Šmída. Následovalo krájení dortu a první tanec. Když jsem večer svatební veselí opouštěla, začalo Ivče a Martinovi pršet štěstí :)


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.