Social icons

Croatia 2015 | Travelling with a KidThis summer, we set off for our first seaside holiday with our little Tobi, who was just 1 year old at the time. We had decided to travel by car and so Croatia was our pick. We drove through the night and arrived in Split, our first stop, in the early morning hours. We went straight to have a look round the city which is quite small, but definitely has got its charm.
We spent the night in Split and in the morning, we took the ferry to Supetar on the island of Brac. From there, we continued to our final destination, the small town of Postira. Postira is not really a tourist destination, so it is mainly for those who really want to take a break and don’t seek for busy resorts. We booked our accommodation through Airbnb and stayed at an apartment owned by the sweetest Mira (our accomodation), who took care of us as if we were part of her family. She made us homemade donuts, supplied us with fresh fruit and vegetables from her garden, and was Tobi’s friend. :) From Postira we made a couple of trips around the island which enchanted us with its beautiful nature, olive trees, lavender fragrance, delicious wine, and nice people. For example, we visited the little sleepy town of Milna with many abandoned houses, tiny winding streets and a promenade around the port. Or the city of Bol, maybe the most famous and sought-after place in Brac, where there is a truly beautiful beach with crystal clear water called Zlatni Rat, but is so packed with tourists, bars and other attractions that we were really happy to get back to our nice and calm Postira. Tobi enjoyed his first seaside holiday, he loved sitting on the seashore and playing with pebbles. Croatia simply caught our hearts.
All pictures captured with Fujifilm X-T10 and lenses: Fujinon 56mm 1.2 and Fujinon 16-50mm from www.fujifoto.cz

V létě jsme se vydali na první dovolenou k moři i s naším Tobíkem, kterému byl zrovna 1 rok. Rozhodli jsme se pro cestu autem a tak padla volba na Chorvatsko. Vyrazili jsme přes noc a brzy ráno dorazili do Splitu, kde byla naše první zastávka. Hned jsme šli prozkoumat město, které je malé, ale má svoje kouzlo. Ve Splitu jsme přespali a ráno vyrazili na trajekt do Supetaru na ostrově Brač. Odtamtud jsme jeli dál do našeho cíle, malého městečka Postiry. Postira není moc turistické místo, takže je vhodné hlavně pro ty, kteří si chtějí opravdu odpočinout a nevyhledávají rušná letovista. Ubytování jsme si našli přes airbnb a bydleli jsme v apartmánu u nejmilejší majitelky Miry (naše ubytování), která se o nás starala, jako bychom patřili do rodiny. Upekla nám domácí koblihy, zásobovala nás čerstvou zeleninou a ovocem ze zahrádky a byla Tobíkovou kamarádkou :) Z Postiry jsme podnikli několik výletů po ostrově, který nás uchvátil svojí krásnou přírodou, olivovníky, vůní levandule, výborným vínem a milými lidmi. Navštívíli jsme například malé ospalé městečko Milna, kde je spousta opuštěných domů, malých křivoklatých uliček a promenádou kolem přístavu. Nebo město Bol, asi nejznámější a nejvyhledávanější místo na Brači, které má sice nádhernou pláž Zlatni Rat s křišťálově průzračnou vodou, ale je tak plné turistů, diskoték a jiných atrakci, že jsme byli rádi, když jsme se zase vrátili do naší klidné Postiry. Tobík si svůj první pobyt u moře taky užil, moc se mu líbilo sedět na břehu moře a hrát si s kamínky. Chorvatsko si nás prostě získalo.
Vše je foceno na Fujifilm X-T10 a objektivy: Fujinon 56mm 1.2 a Fujinon 16-50mm od www.fujifoto.cz© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.