Social icons

Engagement session in Mikulov | Zásnubní focení v Mikulově - Lucka a HonzaFinding a suitable date for this engagement photoshoot proved to be really difficult. It was summer and I was working at one wedding after another all over the Czech Republic and even Honza and Lucka were very busy. However, we didn’t want to wait for autumn, because Lucka wished for sunny summer pictures. She wanted to use one of them for their wedding announcement.
And so we opened up our diaries and found out that although we were all from Prague, the best place to meet was in Mikulov, south Moravia.
I was absolutely thrilled, because this region is very close to my heart. I was born in Valtice and even though I have lived in Prague all my life (except for my longer “break” in Germany), I spent all my summer holidays in Moravia and I still go there to see my grandpa.
At the time of our photoshoot, there was the Pálava vintage and so we combined work with pleasure. Everything worked out perfectly, even the weather. We climbed the Svatý kopeček (Saint Hill) and I must tell you the view and sunset were truly worth it. We could hear the music from the distance and I had not drunk such great new wine in a long time.

Najít termín pro tohle zásnubní focení bylo opravdu těžké. Bylo léto a já fotila jednu svatbu za druhou po celé republice a i Lucka s Honzou byli hodně pracovně vytížení. Nechtěli jsme ale čekat na podzim, protože Lucka si přála prosluněné letní fotky. Jednu z nich totiž chtěla použít na jejich svatební oznámení.
A tak jsme vzali do rukou diář a zjistili, že ačkoliv jsme všichni z Prahy, nejlepší bude se sejít na jižní Moravě v Mikulově. Úplně jsem zajásala, protože k tomuhle kraji mám hodně blízko. Narodila jsem se ve Valticích a i kdyz jsem celý život (až na mojí trochu delší “pauzu” v Německu) žila v Praze, na jižní Moravě jsem trávila každé prázdniny a stále tam jezdím za dědečkem.
V Mikulově se zrovna konalo Pálavské vinobraní a tak jsme spojili příjemné s užitečným. Vše nám vyšlo, i počasí. Vyšlápli jsme si na Svatý kopeček a řeknu vám, ten výhled a západ slunce stál za to. Z města k nám doléhala hudba a tak výborný burčák jsem už dlouho nepila.

Make-up&Hair: Livie Marencinova


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.