Social icons

Intimate Israeli wedding in Prague | Izraelská svatba v Praze - Marianna a Igal


Marianna and Igal are a young couple from Israel who couldn’t get married in their homeland due to religious reasons. I got to know they’d had three countries, where they could get legally married, to choose from and that they’d picked Prague. I had never photographed an Israeli couple and not even got the chance to meet them before the wedding so, early in the morning, I arrived to the Grandior hotel in the center of Prague, where they were getting ready.
There, I found a completely relaxed and smiling Marianna who had fallen in love with Prague and Igal, whose task it was to bring the right wedding bouquet from the flower shop and after the first failure, he brought the second bouquet - the perfect one. The ceremony took place in the Chateau Brandýs nad Labem, where we had travelled to. The whole wedding was organized by Kamila Jestřabíková who specializes in weddings for Israeli couples. Marianna and Igal were enthusiastic about the interiors of the chateau, the ceremony was very intimate and once again I realized how much I loved these small weddings. Weddings that are primarily about the love of the two people who have decided to get married who feel complete just the two of them and don’t need hundreds of invited guests. In the afternoon, we returned back to Prague, where the driver dropped us off at the Prague Castle. It was Marianna and Igal’s wish to have their portrait photos taken there. From there, we slowly moved to Charles Bridge where we parted ways. The next day, the newlyweds took off for their honeymoon in Italy.

Marianna a Igal jsou mladý pár z Izraele, kteří se kvůli náboženství nemohli vzít ve své rodné zemi. Dozvěděla jsem se, že měli na výběr tři státy, ve kterých mohou legálně uzavřít manželství a rozhodli se pro Prahu. Izraelský pár jsem ještě nikdy nefotila a nebyla ani možnost se s oběma sejít před svatbou a tak jsem dost zvědavá dorazila brzy ráno do hotelu Grandior v centru Prahy, kde se oba připravovali. Našla jsem tam naprosto uvolněnou a usměvavou Mariannu, která se do Prahy zamilovala a Igala, který měl za úkol přinést z květinářství tu pravou svatební kytici a po prvním neúspěchu přinesl druhý, ten pravý pugét. Obřad probíhal na zámku v Brandýse nad Labem, kam jsme se přemístili. Celou svatbu koordinovala Kamila Jestřabíková, která se specializuje na svatby párů z Izraele. Marianna a Igal byli nadšeni z interieru zámku, obřad byl hodně intimní a já si znovu uvědomila, jak moc mám tyhle malé svatby ráda. Svatby na kterých jde především o lásku dvou lidí, kteří se rozhodli vzít a vystačí si sami dva, nepotřebují k tomu zástupy pozvaných hostů. Odpoledne jsme se vrátili zpátky do Prahy, kde nás pan řidič vysadil na Pražském hradě. Marianna a Igal si přáli jejich portrétní focení právě tady, odkud jsme se pomalu přesunuli na Karlův most, kde jsme se rozloučili. Druhý den odlétali snoubenci na svojí svatební cestu do Itálie.

Make-up&Hair: Jitka Novotná
Coordination: www.chatuna.cz


© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.