Social icons

DIY wedding in a renovated guesthouse from the 18th century | DIY svatba Elisy a Andyho - Penzion V Polích

19.11.17

Elisa and Andy’s wedding greatly differed from any other wedding in many ways. The bride prepared many things and decorations for the wedding herself or with the help of her family. And all this despite living in England which made it even more difficult to prepare.
Elisa did her own makeup, her sister helped her with the hair, her mum helped her put on the dress. And the dress, that was the biggest wow, she made it herself!!! And it was beautiful. All the family helped with the wedding in one way or another, like baking goodies for the sweet corner or the cake itself. Elisa and Andy prepared their personal wedding vows and I have to admit it was one of the most touching ceremonies I have seen this year. Great Mr. Makovička was their wedding priest and he even had tissues ready, which, this time, were really necessary.

Wedding decoration: Creative Weddings  Wedding Location: Penzion v Polích - Číčovice

Svatba Elisy a Andyho byla po všech stránkách jiná, než bývá na svatbách obvyklé. Spoustu věcí a dekorací na svatbu si nevěsta připravovala sama nebo s pomocí rodiny. A to i přesto, že žije v Anglii a o to bylo náročnější všechno nachystat. Elisa se líčila sama, s účesem ji pomáhala sestra, do šatů maminka. A šaty, to byla největší pecka, si nevěsta šila úplně sama!!! A byly překrásné. Celá rodina se nějakým způsobem na svatbě podílela, od pečení dobrot pro sladký koutek nebo přípravy dortu. Elisa a Andy si pro sebe přichystali osobní sliby a musím říct, že to byl jeden z nejdojemnějších obřadů, jaký jsem letos zažila. Oddával je skvělý pan Makovička, který měl po ruce i kapesníčky, kterých bylo tentokrát opravdu potřeba.


Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.