Social icons

Wedding at Nebozízek in Prague | Svatba na Nebozízku v Praze - Marika & Marek

1.6.16

I arrived at this wedding in a slightly nontraditional way, that is by the funicular. In Prague, at Nebozízek there is a restaurant with a magnificent view of Prague. Marika and Marek, a couple truly beautiful on the outside as well as the inside, picked this place for their big day. The getting ready was done in beautiful light rooms, where you feel like being in a chateau.
Every single bride has to feel like a princess here. The weather wasn’t ideal. At one point, it looked like it was going to rain but nobody seemed to be bothered by it, although the ceremony was supposed to take place outside. The whole wedding was in pastel tones and it was incredibly free and easy with really nice people.
 “Mari and Marek, I truly appreciate that you chose me to capture your wedding day. Thanks for everything!”

Location: Nebozízek Video: Pictures of Moments Flowers: Svatby Nebozízek Wedding Dress: Svatební Centrum Adina Accessoires: BeWooden Cake: Mia Cakes Sweet Bar: Yummy Mummy Foodie Ice Cream: Angelato Rings: Rýdl  

Na tuhle svatbu jsem jela trochu netradičně a to lanovkou. V Praze na Nebozízku je restaurace s úžasným výhledem na Prahu. Tohle místo si pro svůj velký den vybrali Marika s Markem, pár, který je nádherný navenek i zevnitř. Přípravy probíhaly v krásných prosvětlených pokojíčcích, kde máte pocit, že jste na zámku. Tady se musí každá nevěsta cítit jako princezna. Počasí nebylo úplně ideální, v jednu chvíli to dokonce vypadalo, že bude pršet, ale nikdo si s tím nelámal hlavu, i přesto, že obřad probíhal venku. Celá svatba byla laděná do pastelových tónů a byla neskutečné pohodová s moc milými lidmi.
"Mari a Marku, jsem moc ráda, že jste si pro svůj svatební den vybrali právě mne. Děkuji za vše!“

Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.