Social icons

Wedding at Star Summer Palace in Prague | Svatba v letohrádku Hvězda v Praze - Andy a Martin

22.11.15


I met Andy at the wedding of a friend of mine a couple of years ago and it never crossed my mind we would meet again. So, when I received Andy’s e-mail asking me to be their wedding photographer, I was really pleased. Andy and Martin had decided to get married at the Star Summer Palace and although I am from Prague and I live in the vicinity, I had never been there.
I didn’t stay long at the wedding, I photographed only the ceremony and the portraits of the newlyweds, but even these few hours were enough to make me laugh like I had not laughed for a long time. A great part of the relatives had come from Morava, wine, half-fermented wine and plum brandy were flowing like water already before the ceremony started and the wedding guests were singing folk songs. Even I had to have a shot. Luckily only one, otherwise I wouldn’t know how it could possibly end up. :) The bride and the groom were laughing and smiling all the time. Even during the ceremony, which was superb, because usually even the most cheerful people get serious there. Andy and Martin, I enjoyed it very much with you and I am looking forward to seeing you! May your good mood never leave you. :)

Andy jsem potkala před několika lety na svatbě mojí kamarádky a vůbec by mě nenapadlo, že se jednou znovu uvidíme. Když mě přišel od Andy email, jestli bych jim nemohla nafotit svatbu, moc mne to potěšilo. Andy a Martin se rozhodli vzít v letohrádku Hvězda a musím se přiznat, že ačkoliv jsem z Prahy a od letohrádku bydlím opravdu kousíček, nikdy jsem tam nebyla. Na svatbě jsem se zdržela krátce, fotila jsem jen obřad a portréty páru, ale i těch pár hodin stačilo, abych se nasmála, jako už dlouho ne. Velká část příbuzných přijela z Moravy, vínko, burčák a slivovice tekly už před obřadem proudem a hosté zpívali lidové písničky. Ani já jsem se nevyhla štamprli. Naštěstí jenom jedné, jinak nevím, jak by to dopadlo :) Nevěsta i ženich se celou dobu smáli. Dokonce i během obřadu, to bylo super, protože většinou tady i ti nejveselejší zvážní. Andy a Martine, moc jsem si to s Vámi užila a budu se těšit někdy na viděnou! Ať Vás ta dobrá nálada nikdy neopustí :)


Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.