Social icons

Wedding at Chateau Dobris | Svatba na zámku Dobříš a v Penzionu Nový Rybník - Lucka a Milan

26.11.15


I was looking forward to Lucka and Milan’s wedding since we had talked about it during their engagement photoshoot (here). Lucka got ready at her parents’ house, where the wonderful Monika Cabakova took care of her makeup. Then we drove to the Dobříš Chateau, where the ceremony took place, in the mirror hall.
All the pictures of the guests were taken in the park and we were also allowed make photos in the chateau chambers. I believe I don’t have to describe my enthusiasm for the bride’s vintage lace dress from the Nuance Wedding House Prague and the groom’s hat and cane. They both looked like from a magazine. For the reception, Lucka and Milan had picked Penzion Nový Rybník, which was wonderfully decorated with flowers by La Florista s.r.o, which, by the way, provided also the bride’s bouquet. To my great delight, Lucka and Milan made time for their photoshoot toward the evening, when the sunset light perfectly completed the romantic atmosphere of the entire wedding day.

Na svatbu Lucky a Milana jsem se těšila už ve chvíli, kdy jsme si o ní povídali během zásnubního focení (zde). Věděla jsem hned, že bude dokonalá. Lucka se připravovala v domečku svých rodičů, kde se o její vizáž postarala úžasná Monika Cabaková. Poté jsme se v koloně přesunuli na zámek Dobříš, kde probíhal obřad v zrcadlovém sále, focení všech hostů v parku a také jsme měli povoleno fotit v zámeckých komnatách. Ani Vám nemusím popisovat, jak jsem byla nadšená z nevěstiných vintage krajkových šatů z pražského salónu Nuance a ženichova klobouku a hůlky. Oba vypadali jako z časopisu. Pro hostinu a oslavu si Lucka s Milanem vybrali Penzion Nový Rybník, který svými květinami skvěle vyzdobila La Florista s.r.o, z jejíž dílny pocházela mimojiné i nevěstina kytice. Lucka s Milanem mě udělali velkou radost, že si na společné focení našli čas i k večeru, kdy krásně zapadalo sluníčko a dokreslilo romantickou atmosféru, která celou svatbu doprovázela.


Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.