Social icons

Luxurious Chinese wedding at Chateau St. Havel in Prague | Luxusní čínská svatba na Chateau St.Havel v Praze

22.9.15


The moment I arrived at this wedding I knew it was going to be different. People bustling around, preparing something, everything was somehow more lavish. The Frezia Fleur girls created an incredibly beautiful and colorful décor. Skillful pastry chefs from Top Cake Studio hand painted and decorated maybe the biggest wedding cake I had ever seen. Right next to the ceremonial spot there stood a “fountain” of Versace glasses the price of which I shouldn’t have got to know, because since then I almost just tiptoed around it.
The wedding was also different because the ceremony started at 5:30pm which is a perfect time for us, photographers. The sunset creating lovely light. The bride arrived in a horse carriage wearing a gorgeous gown from Maya. The ceremony was very similar to the Czech one. However, it was all in Chinese, I did not understand a single word so I had to be alert and try to guess what was coming next. Apart from the exchange of the wedding rings and the first kiss, the ceremony included many speeches. Right after the ceremony, the newlyweds cut the cake, tossed the bouquet, the glass fountain was filled with champagne and balloons were let into the air. Everything was so quick, even the collective photoshoot. I was so surprised because all the guests liked being photographed, they were disciplined and nobody was trying to hide from me. :) Then the guests left for the banquet where seafood was served and a great band played live music. It was a great experience to photograph this Chinese wedding and I really enjoyed it. Also, thanks to all my colleagues from the wedding industry I was blessed to work with!

Když jsem dorazila na tuhle svatbu, hned jsem veděla, že bude jiná. Všude pobíhali lidé, kteří něco chystali, všechno bylo takové větší a okázalejší. Holky z Frezia Fleur vytvořili neskutečně krásnou a barevnou květinovou výzdobu. Šikovní cukráři z Top Cake Studia ručně malovali a zdobili asi největší svatební dort, jaký jsem doposud na svatbě zažila. Hned vedle obřadního místa byla připravená "fontána" ze skleniček od Versaceho, jejichž hodnotu jsem se snad neměla dozvědět, protože od té chvíle jsem kolem chodila téměř po špičkách. Svatba byla jiná i v tom, že obřad začínal až v 17.30h, což je pro nás fotografy perfektní čas. Sluníčko zapadá a vzniká krásné světlo. Nevěsta přijela k místu obřadu v kočáře taženým koňmi a na sobě měla překrásné šaty ze salónu Maya. Obřad byl hodně podobný tomu českému. Celý byl ale v čínštině, nerozuměla jsem ani slovo a tak jsem musela být pořád ve střehu a snažit se odhadnout, co se bude asi dít. Během obřadu bylo kromě výměny prstýnků a prvního polibku i hodně proslovů. Jakmile proběhl obřad, tak se hned na místě zakrojil i dort, hodila se kytice, nalila se skleničková fontána šampaňským a vypustili se balónky štěstí. Všechno proběhlo hrozně rychle, stejně jako společné focení. Tady jsem byla moc mile překvapená, protože všichni hosté se moc rádi fotili, byli ukáznění a nikdo se přede mnou neschovával :) Poté se už hosté odebrali na hostinu, kde se servírovali všechny možné mořské potvory a krásně hrála živá kapela. Pro mne to byl opravdu zážitek fotit čínskou svatbu a moc jsem si to užila. Také díky všem skvělým kolegům ze svatební branže, se kterými jsem mohla spolupracovat!

Make-up&Hair: Monika Navratilova
Flowers&deco: Frezia Fleur
Sweet bar and cake: Top Cake studio & Kloboučkovic dortíky
Video: Pinarto - creative studio
Wedding dress: Salon Maya
Location: Chateau St. Havel
Music band: Blue Star


Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.