Social icons

Vrtba Garden & Palace Žofín Prague wedding | Svatba ve Vrtbovské zahradě a na Žofíně - Betty & Thomas

7.9.15

There is a truly touching story and a very strong lady hidden behind this wedding. Betty had been expecting a baby and looking forward to her wedding when she got to know she had cancer.
She led a long fight with the disease and won. At that time, the most popular Norwegian wedding magazine, Ditt Bryllup, in cooperation with Bryllups Byraaet, a Norwegian wedding agency, announced a competition with the first prize being a complete wedding in Prague.
Betty’s Aunt sent them her story and the winner was clear.
All the contractors were carefully picked and were amongst the best in the Czech Republic and it was a great honor to be asked to shoot this wedding! So many emotions and happy people in one place! I must admit that even I shed a tear or two. The bride got ready at the Ambassador Hotel on Wenceslas square. The ceremony and the following photoshoot took place in the Vrtba Garden and the reception was held at Žofín palace.
The girls from La Florista created all the beautiful decorations and bouquets and the wonderful make-up artist and hair-stylist, Soňa Šajdáková, took care of the bride’s hair and make-up.

Norská svatba ve Vrtbovské zahradě a na Žofíně | Betty & Thomas

Za touto svatbou se skrývá neskutečně dojemný příběh a silná žena. Betty čekala miminko a těšila se na svatbu, když se dozvěděla, že trpí rakovinou.
Dlouho s nemocí bojovala a svůj boj vyhrála. V tu dobu nejznámější norský svatební časopis Ditt Bryllup ve spolupráci s norskou svatební agenturou Bryllups Byraaet vyhlásili soutěž a hlavní výhrou byla kompletní svatba v Praze. Teta Betty jim zaslala její příběh a o vítězce bylo rozhodnuto.
Všichni dodavatelé byli pečlivě vybíráni a patří mezi ty nejlepší v ČR a já jsem moc poctěna, že jsem dostala možnost tuto svatbu fotit! Tolik emocí a šťastných lidí na jednom místě! Přiznám se, že i mne ukápla slzička. Nevěsta se připravovala v hotelu Ambassador na Václavském náměstí. Obřad a následné focení probíhalo ve Vrtbovské zahradě a následný oběd a párty v paláci Žofín.
Překrásné květiny a výzdobu vykouzlily holky z La Florista a o nevěstinu vizáž se postarala báječná vizážistka Soňa Šajdáková.


Post a Comment

© Dara Rakovcik 2015. Všechny fotografie jsou chráněné autorským zákonem. All rights reserved. Powered by Blogger.